16. Dom ze śladami walk o Jabłonnę w 1944 roku w Jabłonnie w Buchniku

W okolicach ronda, na którym obecnie łączy się obwodnica Jabłonny z ulicą Modlińską, w 1944 roku ważyły się losy polskiego natarcia na Jabłonnę. Budynek przy ulicy Modlińskiej 3, Willa „Torunianka” jest świadkiem tamtych wydarzeń. Widoczne jeszcze w 2013 r. na jego murach ślady po kulach, przypominają o zażartych walkach w Buchniku, leżącym na granicy Jabłonny (obecnie dom wyremontowano).

Pod koniec października 1944 roku 1. Armia Wojska Polskiego stoczyła tu ciężki bój z hitlerowską Dywizją SS „Totenkopf”. W chwili, gdy walki prowadziły czołgi, polska piechota zdołała zająć teren Buchnika. Przez wiele dni, na przełomie października i listopada 1944 roku żołnierze toczyli ciężkie walki o Jabłonnę.