34. Kamień upamiętniający śmierć podchorążych  „Alfy” i „Skiby” w Stanisławowie Pierwszym
34. Kamień upamiętniający śmierć podchorążych „Alfy” i „Skiby” w Stanisławowie Pierwszym
(dojście ul. Strużańską - należy zachować ostrożność)

Obelisk upamiętnia miejsce śmierci dwóch podchorążych Armii Krajowej:
25-letniego Mieczysława Stępnowskiego ps. Alfa i 21-letniego Stanisława Felickiego ps. Skiba z II Batalionu w Jabłonnie. Podchorążowie zginęli 17 czerwca 1943 r. podczas akcji osłonowej transportu broni zrzutowej ukrytej w rejonie Izabelina.
Przed Stanisławowem czteroosobowy konwój podczas przewozu broni przykrytej torfem natknął się na pododdział żołnierzy niemieckich i Legionu Turkiestańskiego. Wywiązała się walka, podczas której kierujący wozem zdołali się oddalić i broń została uratowana. Niestety, w wyniku ostrzału podchorążowie zginęli. Władze AK w uznaniu zasług awansowały ich pośmiertnie do stopni oficerskich i odznaczyły Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

Już w pierwszą rocznicę ich śmierci ustawiono tu krzyż. W drugiej połowie lat 50. XX w., w okresie „odwilży” politycznej, władze PRL zgodziły się na trwałe upamiętnienie poległych i 17 czerwca 1957 r. z inicjatywy dowódcy podchorążych, Edwarda Dietricha ps. Ralf (1910–2005) odsłonięto głaz pamiątkowy.

Pamięć akcji jest wciąż żywa. Co roku, 17 czerwca zbierają się przy kamieniu towarzysze broni poległych, ich krewni, przedstawiciele koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, władze samorządowe i miłośnicy regionu.