Powiatowy Szlak Polski Walczącej

Kamień pamiątkowy w miejscu mordu na Nowopolu, znicz, flaga Polski
23. Miejsca mordu na Nowopolu

W dniach 13-19 sierpnia 1944 r. Niemcy przeprowadzili serię obław na terenie działania III Batalionu Nieporęt AK. Co najmniej dwie z zakończonych egzekucjami takich akcji miały miejsce na Nowopolu. 16 sierpnia (niektóre źródła wskazują na 19 sierpnia) zamordowano prawdopodobnie 17 cywilnych mieszkańców osady. Zginęli m.in.: Rybarczyk (16 lat), Jerzy Dymek (22 lata), Edward Łaski (18 lat), Jan Ląca (22 lata), Stanisław Skarżycki (50 lat), Janina Tomalska z domu Maciejewska, Janusz Pacho, Marian Walczak (23 lata) – fryzjer z Zegrza, Jerzy Sosnowski – student z Warszawy, Józef Kozłowski z Łajsk, Masłowski z Łajsk, Aleksander Maciejewski – brat Janiny Tomalskiej, Żak, Majewski oraz nieznany Rosjanin. W miejscu egzekucji znajduje się głaz z tablicą informacyjną, po prawej stronie stoi duży drewniany krzyż.

Nocą z 18 na 19 sierpnia 1944 r., na Nowopolu stacjonowała kompania AK por. Konstantego Radziwiłła „Koraba”. Jej dowódca spał w domu sierż. Michała Klimowicza „Omara”. Prawdopodobnie w wyniku zdrady Niemcy dowiedzieli się o jego obecności. Siedmiu schwytanych żołnierzy z „Omarem” na czele zostało zamordowanych.

Do egzekucji doszło prawdopodobnie na niedalekiej strzelnicy Wojska Polskiego. Porucznika Konstantego Radziwiłła wywieziono do twierdzy w Zegrzu.


Logo
Menu