11. Pamiątkowe tablice na gmachu Urzędu Gminy Jabłonna przy ul. Modlińskiej 152
Siedziba dzisiejszego urzędu gminy jest interesującym zabytkiem - dawnym zajazdem, starannie odrestaurowanym w 2008 r.

Budynek bardzo poważnie ucierpiał w czasie działań wojennych. 28 października 1944 r. jednostki 47. Armii Czerwonej oraz polscy żołnierze z 2. Pułku Piechoty zdobyli Jabłonnę po ciężkich bojach z hitlerowską dywizją SS „Totenkopf”. Wydarzenia te upamiętnia tablica ufundowana w 20. rocznicę walk, przypadającą w 1964 r. Obok niej znajduje się także tablica upamiętniająca pobyt w pałacu w Jabłonnie w czasie wojny 1920 r. sztabu gen. Władysława Sikorskiego – dowódcy V Armii Wojska Polskiego.

Warto przypomnieć, że budynek zajazdu został wzniesiony w pierwszej połowie XIX w. W 1861 r. mieściła się w nim karczma z zajazdem i kuźnią. Zajazd został uwieczniony przez znanego pisarza Wiktora Gomulickiego w opowiadaniu Chałat. Ten ciekawy zapis literacki dotyczący Jabłonny ukazał się w zbiorku z 1905 r. pt. "Z jednego strumienia". W okresie międzywojennym w budynku mieścił się Sąd Grodzki, posterunek Policji Państwowej oraz słynna restauracja „Złoty Róg”.