14. Pomnik wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II i dzieło „Solidarności” w Jabłonnie – przy zbiegu ulic Modlińskiej i Szkolnej
14. Pomnik wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II
i dzieło „Solidarności” w Jabłonnie – przy zbiegu ulic Modlińskiej i Szkolnej
Pomnik jest upamiętnieniem pontyfikatu Jana Pawła II oraz wyrazem wdzięczności za zmagania „Solidarności” o odzyskanie suwerenności Polski.

Zaprojektowany został przez zespół artysty plastyka dr. Edwarda Kołakowskiego. Charakterystyczne gładkie ściany nawiązują swoim wyglądem do kamienia węgielnego i symbolizują trwałość, cechującą nauki Ojca Świętego oraz dokonania „Solidarności”. Wewnętrzna część bryły przypominać ma jedną z tatrzańskich skał, na które wielokrotnie patrzył Karol Wojtyła. Na pomniku umieszczono słowa wielkiego Polaka, które mówią o sensie i istocie solidarności międzyludzkiej, tak ważnej w budowaniu życia społecznego: Solidarność to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu.

Obelisk, ufundowany przez gminę Jabłonna, w 2008 roku poświęcił arcybiskup diecezji warszawsko-praskiej Sławoj Leszek Głódź.