Powiatowy Szlak Polski Walczącej

4. Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Serocku
4. Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Serocku
Najstarszy zabytek architektury w powiecie legionowskim – murowany w stylu późnogotyckim – wybudowany w latach 1524–1530. W okresie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego kościół służył stacjonującym tu oddziałom wojsk polskich.

W okresie międzywojennym na jednej ze ścian prezbiterium znajdowało się malowidło ścienne przedstawiające śmierć księdza Skorupki, zamalowane w 1945 r. na polecenie proboszcza Franciszka Kuligowskiego, obawiającego się zbezczeszczenia świątyni przez komunistów. Do tej tradycji nawiązuje obraz współczesnego malarza o tym samym temacie. Płaskorzeźby – stacje Męki Pańskiej, zostały wykonane w 1937 r. przez znaną rzeźbiarkę Zofię Trzcińską-Kamińską (1890–1977), która przeszła do historii z racji niezwykle patriotycznego zachowania, gdy w męskim przebraniu, jako Zygmunt Tarło służyła w kawalerii II Brygady Legionów.

Przy kościele znajduje się grób długoletniego proboszcza ks. Franciszka Kuligowskiego (1870–1963), archidiakona pułtuskiego, kapelana gimnazjum w Płocku oraz wykładowcy w Seminarium Duchownym w czasie walki młodzieży o język polski w szkołach w latach 1904–1905. Został on z nich usunięty przez władze rosyjskie za szerzenie idei patriotycznych. W 1940 r. był więźniem niemieckiego obozu w Działdowie, z którego – po zwolnieniu – został wysiedlony do Generalnej Guberni. Po wojnie znany był z antyreżimowych wystąpień.

Obok znajduje się kiosk Akcji Katolickiej ufundowany przez prezeskę – księżnę Marię Radziwiłłową. W maju i czerwcu 1989 r. obok kiosku funkcjonował punkt informacyjny Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.
Logo
Menu