7. Miejsce bombardowania Serocka w 1939 roku na rogu ul. Pułtuskiej i ul. Kościuszki
Miejsce jednego z najbardziej tragicznych wydarzeń w wojennej historii Serocka. Na rogu ówczesnych ulic 3 Maja i T. Kościuszki, w miejscu obecnego Domu Towarowego „Wodnik” stała przed wojną duża kamienica, należąca do przedstawiciela jednej z najbardziej znanych rodzin serockich Żydów - Jakowa (Jankiela) Rosenberga.

W środę 6 września 1939 r., podczas gdy niemieckie samoloty bombardowały centrum Serocka, w budynku znalazło schronienie blisko 100 miejscowych Żydów oraz uciekinierów z Nasielska. Niestety, jedna z ciężkich bomb trafiła właśnie w tę kamienicę. Według różnych źródeł zginęło tu od 50 do 72 osób. Zginął m.in. właściciel kamienicy z rodziną i powszechnie znani w Serocku: Moszek Przykorski z żoną i dziećmi oraz Szmul Kanarek.