Powiatowy Szlak Polski Walczącej

Tablica zawieszona na scianie budynku, z przewieszoną biało-czerwoną wstęgą, pod spodem wiązanka kwiatów, kwiaty na pierwszym planie, układające się w znak PW
5. Tablica pamięci poległych i pomordowanych mieszkańców Serocka na południowej ścianie serockiego Ratusza

Budowa ratusza na rynku w latach 1994–97 była ważnym elementem rewaloryzacji staromiejskiego układu urbanistycznego. Przywrócona została funkcja placu centralnego, nie tylko jako miejsca targowego, ale również miejsca publicznych uroczystości.

11 listopada 1998 roku, na południowej ścianie ratusza od strony kościoła, została odsłonięta pamiątkowa tablica dla uczczenia poległych i pomordowanych mieszkańców Serocka w czasie I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej, na wszystkich frontach II wojny światowej, pomordowanych i zmarłych w obozach niemieckich i sowieckich. Przy tej tablicy odbywają się uroczystości związane ze Świętem Niepodległości i rocznicą wybuchu II wojny światowej.

Rynek był świadkiem wielu wydarzeń historycznych, takich jak parady wojsk czy wiece patriotyczne, ale też i smutnych wydarzeń, jak zbiórki Polaków wywożonych na roboty do Niemiec i spędzenie ok. 2500 Żydów o świcie 5 grudnia 1939 r., przed wyruszeniem na tułaczkę po gettach i obozach.


Logo
Menu