Powiatowy Szlak Polski Walczącej

Trzy stare, zniszczone, ceglane słupy na drodze, przejazd zagrodzony betonowymi okręgami oraz kamieniem, w oddali drzewa
2. Fort IV - fortyfikacje rosyjskie Grupy Janówek w Janówku Pierwszym

(obiekt prywatny - nie jest dostępny dla turystów)

Pozostałości trzech rosyjskich fortów w Janówku należały do zewnętrznego pierścienia obrony Twierdzy Nowogieorgijewsk (Modlin). Umocnienia tworzyły Grupę Forteczną Janówek, podawaną jako przykład nowoczesnych rozwiązań w fortyfikacji carskiej. Grupa składała się ze starszego ceglano-ziemnego Fortu IV z 1887 r. oraz dwóch nowszych umocnień betonowych z lat 1912-1915, tj. Fortu nr XVII i Dzieła nr 9. Budowę grupy Rosjanie rozpoczęli w 1912 r. i kontynuowali do okresu bezpośrednich walk o twierdzę w sierpniu 1915 r. W założeniach jej projektanta gen. prof. Nestora Bujnickiego centralnym umocnieniem grupy był Fort XVII zaprojektowany na planie trójkąta. Do dziś uwagę zwracają w nim podziemne korytarze komunikacyjne i półkoliście sklepione kazamaty ze śladami siatki przeciwodpryskowej na stropie.

W połowie sierpnia 1915 r. twierdza Modlin została otoczona przez wojska niemieckie. Pozycje przed fortem w Janówku zajęli żołnierze ze 169. Brygady Landwery, którzy stopniowo posuwali się w kierunku umocnienia. Obrońcy, na wieść o zdobyciu przez Niemców sektora pomiechowskiego i podpisaniu kapitulacji twierdzy, wysadzili umocnienia w Janówku w powietrze.


Logo
Menu