Powiatowy Szlak Polski Walczącej

Budynek kościoła, okrągły witraż z przodu, dwa spadziste dachym wieża, rusztowania przy ścianach, drzewa wokół
15. Kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego w Wieliszewie

(Z wieży widokowej kościoła udostępnionej zwiedzającym bezpłatnie można podziwiać wspaniałe wieliszewskie widoki.).

Wieliszew jest jedną z najstarszych miejscowości powiatu legionowskiego, co potwierdza akt papieża Innocentego IV z 10 lutego 1254 r., w którym pojawia się po raz pierwszy nazwa miejscowości Wyelyschewo. Nieco młodsza jest parafia wieliszewska, którą erygował 20 lipca 1387 r. biskup płocki Ścibor z Radzymina. Została wydzielona z dotychczasowej parafii w Chotomowie. Pierwszy, drewniany kościół ufundował opat czerwieński Maciej i pierwszym prepozytem czyli proboszczem wieliszewskim został Świętosław z zakonu kanoników czerwińskich. Kolejną drewnianą świątynię w Wieliszewie konsekrował 28 sierpnia 1729 r. biskup kamieniecki i opat czerwiński Stanisław Józef Hozjusz, zasłużony duchowny i dyplomata, w 1734 r. odznaczony Orderem Orła Białego.

W czasie działań wojennych w październiku 1944 r. drewniany kościół z 1729 r. uległ zniszczeniu. Obecnie na jego miejscu stoi świątynia w stylu neoromańskim pw. Przemienienia Pańskiego, która została wzniesiona w latach 1950-1962.

W kościele znajduje się tablica poświęcona pamięci żołnierzy Armii Krajowej VII Obwodu „Obroża” poległych w czasie Powstania Warszawskiego, m.in. z 706. plutonu Michałów-Łajski, 722. plutonu Wieliszew, 723. plutonu Skrzeszew, 724. plutonu Kałuszyn- Olszewnica.


Logo
Menu