Powiatowy Szlak Polski Walczącej

Pomnik skłdający się z dwóch części, jedna  pionowy blok kamienny, zwęzający się do góry, na nim metalowy orzeł, drugi kamień na cokole, na nim dwie tablice, pod nim jedna większa
5. Pomnik poległych na Granicy Generalnego Gubernatorstwa i III Rezszy w Janówku Pierwszym przy ul. Nowodworskiej 17

(Pomnik znajduje się przy parkingu obok kościoła).

Podczas niemieckiej okupacji w Generalnym Gubernatorstwie rolnictwo objęto systemem kontyngentów płodów rolnych. Nieprzestrzeganie zarządzenia powodowało kary więzienia lub śmierci dla rolników. Brak żywności na rynku spowodował wprowadzenie systemu racjonowania żywności i trwałe niedożywienie całych grup ludności. W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem stawał się przemyt żywności z terenów III Rzeszy. Było to powiązane z najwyższym ryzykiem, ponieważ groziła za to kara śmierci, a w najlepszym przypadku obóz koncentracyjny. Biegnąca przez tereny Janówka granica wytyczona przez okupanta była miejscem wielu tragicznych wydarzeń.

Dziś przypomina o nich, wzniesiona przez mieszkańców gminy, kompozycja kamienna z tablicami: „Pamięci Poległym na przejściu granicznym między Generalnym Gubernatorstwem a III Rzeszą (Krubin – Olszewnica Nowa) oraz na frontach II wojny światowej” i „Kto podnosi rękę na życie człowieka, podnosi rękę niejako na samego Boga – Jan Paweł II”. Na tablicy wymieniono nazwiska poległych.


Logo
Menu