16. Tablica upamiętniająca Szare Szeregi w Zegrzu Południowym u zbiegu ulic Warszawskiej i Rybaki

Kamień z metalową tablicą, odsłonięty 8 maja 2010 roku w 65. rocznicę zakończenia II wojny światowej, upamiętnia działalność Szarych Szeregów w Zegrzu Południowym w latach 1943 – 1944.

Pomnik przypomina o kilkunastoletnich, chłopcach, którzy uczestniczyli w „małym sabotażu” przeciwko okupantowi niemieckiemu - rozpoczęli działalność konspiracyjną w 1943 roku. Na wieliszewskim cmentarzu, na grobach żołnierzy polskich poległych w 1939 roku, umieszczali białoczerwone chorągiewki, kolportowali prasę podziemną, malowali znaki Polski Walczącej, ubezpieczali akcje prowadzone przez żołnierzy Armii Krajowej. Niejednokrotnie narażali swoje życie, tak jak podczas jednej z akcji sypania piasku do maźnic wagonów towarowych, kiedy dwóm druhom zatrzymanym przez Niemców groziła wywózka na przymusowe roboty do Niemiec, a nawet kara śmierci. Z największym wysiłkiem wielu osób uratowano ich przed najgorszym.

Hołd tym młodym harcerzom złożyło społeczeństwo Zegrza Południowego i władze gminy Nieporęt.